Zia Agents in Zoho MCP: AI-agenten bouwen, testen en aansturen vanuit uw eigen AI-assistent

15.10.26 10:34:02

In het kort

  • Zoho Zia Agents is toegevoegd aan de catalogus van Zoho MCP, met 91 functies.
  • Die functies dekken de hele levensloop van een agent: aanmaken, versies beheren, testen, in gebruik nemen en starten, plus het ontwerpen en uitvoeren van werkstromen.
  • Ook kennisbanken (met import uit Zoho WorkDrive of via een crawler), de keuze van een eigen AI-model, logboeken en toegangscontroles zijn bereikbaar.
  • Een AI-assistent buiten Zoho kan zo agenten bouwen en aansturen. Dat vraagt om duidelijke afspraken over wie wat mag.

Zoho MCP (Model Context Protocol, een open standaard waarmee AI-assistenten veilig met bedrijfssoftware kunnen werken) liet tot nu toe vooral toe dat een assistent zoals Claude gegevens las of bijwerkte in toepassingen als Zoho CRM. Met de toevoeging van Zia Agents verschuift dat een niveau hoger. De assistent werkt niet langer alleen met uw gegevens, maar ook met de agenten die op die gegevens werken.

Zia Agents is de omgeving waarin u in Zoho eigen AI-agenten samenstelt: digitale medewerkers die een taak uitvoeren met de instrumenten en kennis die u hen geeft. Dat die omgeving nu via MCP bereikbaar is, betekent dat het bouwen en beheren van zo’n agent een gesprek kan worden in plaats van een reeks schermen.

Wat er precies bijkomt

De 91 functies zijn te groeperen in een paar blokken. Het eerste is de levensloop van een agent: aanmaken, een versie vastleggen, testen, in gebruik nemen en starten. Het tweede zijn werkstromen: het ontwerp van de stappen (knooppunten), hun versies, de sessies waarin ze lopen, en de status en resultaten van elke uitvoering. Daarnaast kunt u groepen van instrumenten samenstellen en de verbindingen beheren waarmee een agent andere toepassingen bereikt.

Een tweede reeks gaat over kennis en beheer. Kennisbankdocumenten kunnen ingeladen worden vanuit Zoho WorkDrive of via een crawler die webpagina’s ophaalt, en ze kunnen samengevat en bevraagd worden. Met BYOK (bring your own key, uw eigen sleutel bij een AI-aanbieder) kiest u welk taalmodel een agent gebruikt. Voor toezicht zijn er observatiesessies en logboeken van elke ingebruikname, en u kunt gebruikers, de organisatie en toegangsrechten opvragen.

Agenten die agenten aansturen

Het opvallende is niet het aantal functies, maar de combinatie. Een assistent die een agent kan aanmaken, testen, starten en daarna de resultaten kan lezen, kan in principe ook een reeks agenten op elkaar laten aansluiten: de ene haalt informatie op, de andere verwerkt ze, een derde rapporteert. Wat vroeger een project van weken was, kan in een korte sessie gebouwd en uitgeprobeerd worden.

Dat is een echte versnelling, maar ze werkt in twee richtingen. Snel bouwen betekent ook snel iets in gebruik nemen dat nog niet goed doordacht is. Het feit dat versies, tests en logboeken deel uitmaken van dezelfde set functies is daarom geen detail: het zijn de instrumenten waarmee u achteraf kunt nagaan wat een agent deed, met welke versie en op basis van welke kennis.

Waar een KMO op moet letten

Voor KMO’s in België en MKB-bedrijven in Nederland verschuift de vraag van ‘kunnen we een agent bouwen?’ naar ‘wie mag een agent in gebruik nemen, en met welke toegang?’. Een agent die klantgegevens leest of verstuurt, valt onder de AVG (de Europese privacywet). Leg dus vast wie agenten mag aanmaken en vrijgeven, gebruik de toegangscontroles die Zoho meelevert, en maak er een gewoonte van om de logboeken te bekijken.

Even belangrijk is de kennis waarop een agent steunt. Een agent die antwoorden haalt uit documenten in WorkDrive, is maar zo betrouwbaar als die documenten. Verouderde prijslijsten of tegenstrijdige procedures worden zonder aarzelen hergebruikt. Meer over de koppeling tussen AI-assistenten en Zoho leest u op de pagina van Zoho MCP.

Veelgestelde vragen

Wat is het verschil tussen Zoho MCP en Zia Agents?

Zia Agents is de plek in Zoho waar u zelf AI-agenten samenstelt en laat werken. Zoho MCP is de brug waarlangs een AI-assistent buiten Zoho, zoals Claude, met Zoho-toepassingen kan werken. Tot nu toe werkte die brug vooral op gegevens, zoals records in het CRM. Nu Zia Agents in de MCP-catalogus zit, kan dezelfde assistent ook agenten bouwen, testen, starten en opvolgen. De twee vullen elkaar dus aan: de ene doet het werk, de andere geeft toegang.

Moet ik kunnen programmeren om dit te gebruiken?

Niet om een agent te laten bouwen: de bedoeling van MCP is net dat u in gewone taal beschrijft wat u wilt, waarna de assistent de juiste functies aanroept. Wel vraagt het denkwerk vooraf. Een agent heeft een duidelijke taak nodig, de juiste instrumenten, betrouwbare kennis en een afgebakende toegang. Wie dat niet uitschrijft, krijgt een agent die doet wat technisch kan, niet wat zakelijk bedoeld was. Begin daarom met één afgebakende taak.

Wat betekent BYOK voor mijn bedrijf?

BYOK staat voor ‘bring your own key’: u koppelt uw eigen sleutel bij een aanbieder van taalmodellen, zodat een agent dat model gebruikt. Dat geeft u keuze in kwaliteit, kosten en de voorwaarden waaronder uw gegevens verwerkt worden. Voor Belgische en Nederlandse bedrijven is dat laatste niet onbelangrijk: welke aanbieder u kiest, bepaalt mee waar en hoe gegevens verwerkt worden. Ga dus na welke afspraken u met die aanbieder hebt voor u een sleutel koppelt.

Hoe houd ik zicht op wat een agent doet?

De MCP-functies omvatten observatiesessies, de status en resultaten van elke uitvoering en logboeken van elke ingebruikname. Samen met het versiebeheer kunt u nagaan welke versie van een agent wat deed en wanneer. Dat werkt alleen als iemand er ook naar kijkt. Spreek af wie de logboeken opvolgt en hoe vaak, en test een nieuwe versie eerst voor u ze in gebruik neemt. Toezicht is hier geen formaliteit, maar de voorwaarde om agenten met vertrouwen te laten werken.

Welke kennis geef ik een agent mee?

Kennisbankdocumenten kunnen ingeladen worden vanuit Zoho WorkDrive of via een crawler, en de agent kan ze samenvatten en bevragen. De kwaliteit van die documenten bepaalt de kwaliteit van de antwoorden. Kies dus bewust: actuele procedures, geldige prijslijsten, goedgekeurde teksten. Vermijd mappen vol oude versies en concepten. Het loont om per agent een kleine, verzorgde kennisbank op te bouwen in plaats van een volledige schijf te koppelen en te hopen dat de agent het juiste kiest.

Hoe begin ik hier verantwoord aan?

Kies één terugkerende taak met beperkte risico’s, bijvoorbeeld het voorbereiden van een samenvatting of het klasseren van binnenkomende aanvragen, en laat een agent die eerst in testomstandigheden uitvoeren. Leg vooraf vast wie de agent mag vrijgeven en welke gegevens hij mag zien. SalesBridge is Zoho Premium Partner en werkt dagelijks met Zia Agent Studio en Zoho MCP; wij helpen KMO’s bij die eerste afbakening, zodat snelheid en controle samen groeien.